دمنوش‌ها، عضو ثابت سفره غذایی خانواده‌ها

دمنوش‌ها، عضو ثابت سفره غذایی خانواده‌ها

مدتی است دمنوش‌های گیاهی و میوه‌ای مورد توجه و استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته است که دلایل مختلفی برای این استقبال و استفاده وجود دارد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، عده‌ای به خاطر خواص درمانی از این دمنوش‌ها بهره می‌برند و عده ای برای تنوع در مصرف نوشیدنی‌های روزانه از آن استفاده می کنند و آن را به جای چای مورد استفاده قرار می دهند. برخی نیز به علت تغییر در سبک پذیرایی در مراسم ها و جشن ها از آن ها استفاده می کنند و جعبه های دمنوش را در محیط های کاریشان روی میز قرار می دهند.

دمنوش چیست؟
دمنوش های گیاهی نوشیدنی هایی هستند که از ترکیب برگ ها، ساقه ها، ریشه ها و میوه های گیاهان مختلف به دست می آیند. این دمنوش ها اغلب فاقد کافئین هستند. قرن ها است خواص مفید و درمانی و کمک درمانی گیاهان به اثبات رسیده است و مردم از دیرباز از دمنوش ها به عنوان نوشیدنی های سلامت بهره می برده اند.
دمنوش های گیاهی مزایای سلامتی فراوانی برای روح و جسم شما به ارمغان می آورند، و در صورتی که زیر نظر متخصصین طب سنتی استفاده شوند می توانند اثر بخشی بیشتری برای شما داشته باشند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، پزشکان دمنوش های گیاهی را جایگزین داروهای شیمیایی کرده اند.
اکثر گیاهان بافتی مستحکم و سختی دارند که دستگاه گوارش انسان قادر به تجزیه بافت گیاهان و استفاده از مواد مفید آن نیست. بنابراین برای اینکه بتوانیم از این مواد مفید استفاده کافی را ببریم، می توانیم با خیساندن این گیاهان در آب و استفاده به صورت دم کرده یا جوشانده به اثرات و ترکیبات مهم آن ها دست پیدا کنیم.
طرز استفاده از گیاهان و روش های مصرف بسیار مهم هستند. این گیاهان اگر بر اثر ناآگاهی یا غفلت به طور صحیحی استفاده نشوند، ممکن است خواص آن ها تغییر کند و یا حتی موادی از گیاهان آزاد شود که دارای عوارض ناگواری است. در نتیجه از جوشاندن گیاهانی که به صورت فله ای به فروش می رسند و یا توسط افراد ناآگاه و افرادی که تخصص کافی ندارند، توصیه می شود، خودداری کنید.
ممکن است هنگام استفاده از بعضی از دمنوش‌های گیاهی طعم و بوی تندی احساس کنید و یا هنگام دم کردن این دمنوش ها رنگی غلیط به هنگام تماس با آبجوش از آن تراوش کند و به نظر برسد که غیرطبیعی و مصنوعی است. در این مورد بهتر است بدانید برخی از گیاهان دارویی مانند دارچین، زنجبیل، گزنه و غیره به صورت طبیعی رنگ و طعم تندی دارند و به خصوص اگر به اندازه کافی ریز شده و داخل تی بگ ها بسته بندی شده باشند به هنگام تماس با آبجوش رنگ و مواد معطر آن ها سریعا آزاد می شود. اغلب دمنوش های گیاهی به جز چای، به علت اینکه اسانس بالایی دارد، کمتر دارای رنگ و طعم مصنوعی است اما این دلیل بر این موضوع نیست که همه تولید کنندگان داخل کیسه دمنوش از گیاه خالص استفاده می کنند.
بر اثر ترکیب چند گیاه دارویی، خواص درمانی، اثرات آرامبخشی و تقویتی دمنوش ها افزایش می یابد و حتی ممکن است عوارض جانبی گیاهان نیز کاهش یابد ولی بهتر است بدانید گاهی هم ممکن است ترکیب چند گیاه باهم از خواص دمنوش کاسته و حتی باعث مسمومیت در مصرف کننده شود. بنابراین بهتر است بدون آگاهی از ترکیب چند گیاه دارویی باهم خودداری کنید.
همانطور که میدانیم، اکثر دمنوش ها دارای رنگدانه، اثرات آنتی اکسیدانی و ترکیبات ضد سرطانی هستند و برای بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، فشارخون و بیماری های قلبی عروقی مفید بوده و برخی از آن ها باعث تقویت سیستم گوارشی، سیستم ایمنی و دفاعی بدن و اعصاب و روان می شوند. اما لازم است بدانید در مصرف دمنوش ها نباید زیاده روی صورت گیرد زیرا دمنوش ها همانند بسیاری از داروهای گیاهی و شیمیایی ممکن است مانند شمشیری دولبه عمل کنند و علاوه بر مزیت های فراوان، اثرات سوء داشته باشند. بنابراین لازم است دمنوش ها به صورت متعادل و با تجویز افراد متخصص مورد استفاده قرار گیرند.
بسیاری از گیاهان دارویی مانند نعناع، آویشن، دارچین، زنجبیل و غیره به صورت فله ای در اکثر عطاری ها عرضه می شوند و طرفداران خاص خود را دارند. گیاهان دم کردنی به دو حالت کیسه ای و فله ای در بازار عرضه می شوند. در اینجا میخواهیم در مورد اینکه دمنوش ها به صورت کیسه ای مصرف شوند یا فله ای، صحبت می کنیم.
دمنوش ها شامل ترکیبات مفیدی هستند که با گذشت زمان با اکسیژن هوا وارد واکنش های شیمیایی شده و از خواص آن ها کاسته می شود. بنابراین بهتر است جهت حفظ خواص و مزایای دمنوش ها، آن ها را در محیط خشک، خنک و دور از نور مستقیم آفتاب و حداکثر به مدت ۲ الی ۳ ماه نگه داری کرد. اگرچه که با گذشت این زمان طعم دمنوش ها تغییری نکرده و فاسد نمی شوند اما از مزایای آن ها کاسته می شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر